دانستنی های خرید کاشی و سرامیک

دانستنی های لازم در خرید کاشی و سرامیک”قسمت اول”

* طبقه بندی کاشی و سرامیک

به طور کلی کاشی و سرامیک ها ۴ یا ۵ نوع طبقه بندی دارند که بر روی جعبه آن ها حک می شود؛ اما می توان گفت اگر جنس کاشی و سرامیک براق و شاین باشد، به پنج دسته و اگر براق نباشد، به چهار دسته تقسیم می شود. پس هنگام خرید کاشی و سرامیک، به برچسب های مندرج شده دقت نمائید. طبقه بندی کاشی و سرامیک ها به شرح زیر می باشد:

  • درجه رنگ
  • PEI
  • ضریب اصطکاک
  • چند رنگی
  • جذب آب
  • مقاومت در برابر یخ زدن

در ادامه به توضیح تمامی این نکات خواهیم پرداخت.

1- درجه رنگ کاشی و سرامیک

اولین نکته ای که در هنگام خرید کاشی و سرامیک باید به آن توجه کنید، درجه کاشی است. بهترین نوع کاشی و سرامیک، درجه یک آن است و پس از آن، درجه دو که شبیه به درجه یک است اما قیمت آن کمی پایین تر است. کاشی و سرامیک های درجه یک و درجه دو مناسب کف هستند؛ اما کاشی های درجه سه استحکام کافی برای کف را ندارند و اکثرا برای نصب بر روی دیوار مورد استفاده قرار می گیرند. نکته حائز اهمیت این است که از کاشی های کف می توان در دیوار استفاده کرد، اما برعکس آن قابل اجرا نیست. حتما توجه داشته باشید که حداقل از کاشی های درجه دو برای کف استفاده کنید.

2- PEI  (درجه ساییدگی)

PEI  یا همان درجه ساییدگی، قابلیت یک کاشی براق را در برابر ساییدگی و دوام آن به عنوان یک کاشی کف، تعیین می کند. ناگفته نماند که فقط کاشی های براق دارای درجه “aa” بوده و اگر قصد دارید که کاشی غیر براق بخرید، چنین درجه بندی ای بر روی جعبه آن حک نمی شود. نوع دیگری از کاشی ها، کاشی های سرامیکی هستند که در دو درجه II  و I در بازار عرضه شده و صرفا برای نصب در دیوار ها کاربرد داشته و مقاومت چندانی ندارند. کاشی و سرامیک هایی که در دسته دو قرار می گیرند، مقاومت متوسطی در برابر ساییدگی داشته و مناسب استفاده در مکان های کم تردد مثل فضاهای مسکونی هستند.

اما نوع دیگری از کاشی ها وجود دارند که PEI آنها IV بوده که مقاومت بسیار بالایی در برابر ساییدگی داشته و گزینه مناسبی برای استفاده در فضاها مسکونی و برخی از فضاهای تجاری هستند. کاشی هایی با درجه ساییدگی V، بیشترین و چشمگیرترین مقاومت را داشته و بهترین و مناسبترین گزینه برای استفاده در فضاهای تجاری هستند. اگر قصد خرید کاشی و سرامیک برای فضاهای مسکونی دارید، کاشی هایی با درجه ساییدگی IV و  III گزینه های مناسبی برای انتخاب هستند.

(پایان قسمت اول)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *